Trubičkový svařovací drát s vlastní ochranou používá mnoho domácích mistrů a kutilů. Tento typ drátu se často lidově nazývá také svařovací drát bez plynu. Trubičkový drát je velmi oblíbený mezi svářeči především kvůli tomu, že nevyžaduje svařování v ochranné atmosféře plynů. Je mnohem snazší vynechat všechny starosti se zapojením, sháněním a doplňováním lahve s ochranným plynem a rovnou začít svařovat. Trubičkový drát má v sobě rutilový prášek, který stejně jako u rutilové elektrody tvoří ochranný obal a v lepším případě by se měl dát po svařování odstranit klepnutím kladívka. Výsledky svařování trubičkovým drátem a „poctivým“ svařovacím drátem s ochrannou atmosférou se však nedají ani srovnávat.
Jaký je rozdíl mezi plněným trubičkovým drátem s vlastní ochranou a trubičkovým svařovacím drátem?
Trubičkové dráty s vlastním stíněním (s vlastní ochranou) nevyžadují vnější ochranný plyn. U tohoto typu drátu je svarová lázeň ochráněná – při hoření drátu se vytváří plyn. Právě díky tomu, že má drát svůj vlastní „ochranný štít“ a nevyžaduje externí lahev s plynem, je flexibilnější, snadno přenosný a vhodnější pro použití venku.
Výhody a nevýhody svařování s trubičkovým drátem bez plynu:
✓ ideální pro větrné podmínky a svařování venku,
✓ vhodný pro všechny svařovací polohy,
✓ není třeba externí lahev s plynem,
✕ u všech typů svařování může dojít k neúplnému spojení materiálů, následkem čeho je praskání svarů,
✕ častokrát dochází k roztavení svářecího hrotu hořáku,
✕ pokud plyn neunikne ze svarové lázně dřív, než kov ztvrdne, svar může zůstat děravý a pórovitý,
✕ množství kuliček, hodně rozstřiku a ošklivé svary,
✕ vyšší cena za 1 kg než u běžného drátu.
Testování trubičkových drátů
Trubičkové dráty nejčastěji nakupují domácí kutilové, kteří používají menší a cenově nejdostupnější svářečky značek Parkside, Asist, Einhelt, Telvin, Gorilla, Solution nebo Güde. Tyto značky jsou běžně dostupné v supermarketech. Také z tohoto důvodu jsme jako testovací svářečku vybrali zařízení Parkside PFDS 120 A2. Pro test jsme si vybrali 3 typy trubičkových drátů, testovali jsme dva naše nejprodávanější trubičkové dráty a drát, který byl v balení s testovanou svářečkou Parkside.
1. Trubičkový drát Lidl E71T- GS Self Shielded Flux Cored Wire 0,9 mm s vlastní ochranou 0,45 kg
Trubičkový svařovací drát, který je standardně dodávaný spolu se svářečkou Parkside. Drát prská, kouří, ale realita je taková, že u 4mm materiálu a při plném výkonu provaří 15centimetrový svar.
2. Drát trubičkový GOLD E71 T-11 SELF SHIELD MOST 0,8 mm s vlastní ochranou 0,45 kg
Stejně jako v prvním případě drát prská a kouří a má stejné svařovací vlastnosti jako Lidle E71T. Jde o téměř totožný drát, rozdíl je pouze ve výrobci (MOST).
3. Trubičkový drát Tysweld T71GS 0,8 mm s vlastní ochranou 1 kg
Drát domácím kutilům vyhovuje a jsou s ním spokojení. Právě proto jsme od něho očekávali nejvíc (možná také proto, že má na obalu velký nápis Germany). V kombinaci se svářečkou Parkside ale vůbec nepřekvapil a její výkon nezlepšil. Jediný rozdíl je ten, že je dodávaný v balení 1 kg.
Jaký drát vybrat do svářečky Parkside?
Výsledek? Jaký trubičkový drát je nejlepší si vybrat pro vaši svářečku Parkside? Kvalita svaru nebyla drátem pozorovatelně ovlivněná a je limitovaná svářečkou. My tedy upřednostňujeme kvalitu svařování a volíme svařování s ochrannou atmosférou plynů. Doporučujeme kvalitnější svařovací materiály a zařízení, které jsou o něco dražší, ale svar je mnohem lepší, kvalitnější a trvalejší. Domácí kutil samozřejmě nepotřebuje vysoce profesionální svářečku. Parkside postačuje na 2mm plechy a s maximálním výkonem dokáže spojit maximálně 5mm plechy. Pokud očekáváte víc a potrpíte si na kvalitu své práce, určitě sáhněte po jiném řešení.
Se správnou volbou vybavení a přídavných materiálů dokážete dosáhnout mnohem lepších výsledků. Svary vydrží, vypadají mnohem lépe a hlavně jsou funkční a vydrží víc.
váš tým Solík