Každý TIG svářeč – nováček dělá při svařování chyby. Chybami se učíme a posouvají nás dál, na druhou stranu každou chybu není třeba vyzkoušet na vlastní kůži. Proto jsem sepsal nejčastější chyby TIG svařování, které vídám u začínajících TIG svářečů. Pokud chcete co nejdříve dělat kvalitní svary, vyhněte se jim, aby se nestaly vaším zlozvykem.
1. Omotání kabelu hořáku kolem ruky – jak správně uchopit hořák
U TIG svařování musíte být v klidu a minimalizovat tahání kabelu na hořák. Nejjednodušší poloha pro umístění kabelu hořáku je mezi nohama a následně si kabel ještě položte na stehno. To vám umožní svařovat bez tahu hořáku.
2. Kuřecí křídla – mějte stabilní postoj při svařování
Ruce TIG svářeče musí být stabilní, proto si je opřete. Získáte tak výbornou kontrolu nad obloukem, udržíte lépe jeho výšku i rychlost svařování. Určitě nedržte ruce jako kuře křídla ve vzduchu. Zdaleka tak nezískáte takový pěkný svar jako s opřenýma rukama.
3. Svařování na skákajícího zajíce – zlozvyk MIG svářečů
4. Nedostatečná analýza neznámého – neustále se ve svařování vzdělávejte
Nedokážete analyzovat něco, o čem nic nevíte. Proto je třeba se vzdělávat a porozumět tak lépe svojí práci. Studujte technologie svařování, způsoby použití, vlastnosti materiálů, konstrukce, normy, čtěte knihy a blogy, sledujte videa o svařování na youtube, ptejte se zkušených. Jde o dlouhodobý proces, který vede k vaší vyšší odbornosti a zlepšující se vaší pověsti jako svářeče.
5. Příliš velká očekávání od prvního svaru – kvalita vyžaduje zkušenosti
I když si nastudujete všechny informace o svařování, váš první svar bude nepovedený. Dokonce prvních 100 km svarů bude možná takových. Chvíli to potrvá, než se do TIG svařování dostanete. Chce to cvik a šikovné ruce, ale netřeba si zoufat, naučíte se to.
6. Nedostatečné soustředění – při svařování TIG existuje pouze lázeň a svařenec
7. Málo trpělivosti – bez dostatečné svarové lázně není svar
8. Nechuť zkoušet nové způsoby svařování – nebojte se využít kovový odpad na výzvy
Začátečníci často u TIG svařování nepřemýšlejí nad možnostmi svařování a nezkoušejí nové věci. Naučí se, že svar se tahá zprava doleva a tam skončí. Zkoušejte si na nepotřebných svařencích a odpadech svary různými způsoby – od sebe, do strany, přemýšlejte v ose X i Y. Nebojte se nových věcí a výzev.
Ukázka nekvalitních svarů při nesprávném svařování
9. Špatná vzdálenost elektrody od svařence – hořák by měl být nízko a ve stabilní výšce
Srovnání kvality svarů v různé výšce elektrody od svařence při TIG svařování
10. Nízké nároky na svářecí kuklu a svářečku pro TIG svařování – svarovou lázeň musíte mít pod kontrolou
Při TIG svařování potřebujete mít svar úplně pod kontrolou, proto na něj musíte opravdu dobře vidět. Nároky na svářecí kukly pro TIG svářeče jsou vysoké, doporučujeme pořídit si kvalitní kuklu s velkým průzorem, reálnými barvami a citlivými senzory. Ty nejlepší mají stupeň tmavosti v světlém stavu DIN 2.0.
Zároveň musíte mít dobrou TIG svářečku, na které si pohodlně nastavíte parametry svařování. Na montáže vybírejte lehké, přenosné svářečky. Když se z vás stanou profesionální TIG svářeči, tak si do dílny kupte pořádně výkonnou svářečku.
Držím vám palce, abyste uvedené chyby TIG svařování vynechali hned od začátku a dělali tak lepší svary. A hlavně, aby vás svařování metodou TIG bavilo.
TIG svařování vyžaduje kvalitní kuklu a svářečku
Nezapomínejte na ochranu zdraví a dýchacích cest při svařování – dlouhodobé následky jsou vážné
Nezapomínejte na ochranu tak, jako jsme na ni při natáčení zapomněli my. U déle trvající práce určitě nesvařujte v krátkých rukávecha noste dlouhý rukáv. Zároveň je při svařování, hliníku zvlášť, důležité dbát na ochranu dýchacích cest. Zajistěte si dobré odvětrávání, respirátor, nebo kuklu s filtroventilací. Dlouhodobé následky mohou být fatální.
Kobaltsky
Více o TIG svařování se dozvíte také v článcích: