V tomto srovnání si rozebereme devět CO2 svářeček (MIG/MAG), na které se nás často ptáte – od nejlevnějších v hobby třídě až po dražší svářečky pro profesionální svařování. Největší rozdíly najdeme mezi jednotlivými cenovými kategoriemi, ale i v nich existují rozdíly ve vlastnostech, které stojí za povšimnutí. Podívejte se, jaké jsou možnosti jednotlivých svařovacích strojů, abyste mohli zvážit, co ke své práci potřebujete a v jakých cenových relacích se pohybovat. Na začátek uvádíme rychlý popis jednotlivých svářeček od různých výrobců a na konci souhrnnou přehlednou tabulku.

Nejlevnější CO2 svářečka? Parkside PFDS 120 A2 Lidl
Svářečka pro ty, kteří nechtějí investovat do svářečky víc než 2 500 Kč, stačí jim k práci opravdu jen svářečské minimum a nevadí jim, že svařují pouze s relativně drahým trubičkovým drátem (tj. plněnou drátovou elektrodou – o výhodách i nevýhodách se dočtete v našem blogu Trubičkový drát pro svařování bez ochranné atmosféry plynu. S maximálním výkonem 120 A svaří max. 3 mm. Sám výrobce doporučuje tloušťku materiálu 0,8–2,5 mm, do silnější plechů tedy nemá smysl chodit.
U nás jsme svařovali 2mm plech s 3mm plechem, abychom ji trochu prověřili. Jako přídavný materiál je možné použít pouze trubičkový drát, takže je svar zaprskaný, ale drží. Určitě je třeba přemýšlet o tom, co svařujeme, u více namáhaných spojů a konstrukcí je třeba dávat pozor. Na bezpečně svařenou houpačku pro rodinu bychom si s Parkside asi netroufli. Uváděný trubičkový drát je drahý, prodává se proto pouze v malých baleních. Originál pro Parkside se špatně shání. Na druhé straně nepotřebujeme originální drát, stejně dobře poslouží např. GOLD E71 T-11 SHELF SHIELD. Další nevýhodou trubičkového drátu je to, že hrozně prská, takže svar i hořák po pár centimetrovém svaru vypadají dost zmasakrovaně.
Svařovat s ní jde, i když zkušenějšímu svářeči je jasné, že výsledný svar je ovlivnitelný kvalitou přídavného materiálu a nižší výkon ne vždy zabezpečí správný průvar. Zemnicí kleště vypadají jako na autonabíječku. Kabely i hořák jsou napevno, takže pokud se s nimi něco stane, musíte jít do vnitřku svářečky. Tato svářečka má však jednu velmi praktickou věc a to je odkladač na špičky a kladku. Takovýto odkladač nemají ani stroje za 40 000 Kč a mohly by se věru inspirovat. A překvapivě má dost dobrou regulaci posuvu. Za to palec nahoru. V našem e-shopu tuto svářečku nenajdete, můžeme vám ale poskytnout přídavný materiál – trubičkový drát, který je s ní kompatibilní.
Podavač drátu svářečky Parkside PFDS 120 A2
Homer MG 150 ALFA IN
Nejlevnější svářečka v cenové hladině 7500 Kč od profesionálního českého výrobce ALFA IN by měla zaručit kvalitní servis a garanci náhradních dílů i po dlouhé době.
Homer MG 150 dobře svařuje v ochranné atmosféře CO2 a při práci venku na stavbě můžeme použít trubičkový drát s vlastní ochranou jako u Parkside. Používá se v karosárně, údržbě nebo na doma na svařování různých typů spojů (tupé, jednostranné, oboustranné, koutové, přeplátované...). Na rozdíl od svářečky Parkside už můžeme udělat dobrý a bezpečný svar. Navíc zde můžeme použít klasickou 5kg cívku drátu, na svařování ocelí standardně dáváme poměděný drát SG2 GOLD G3 Si1 s průměrem 1 mm nebo 0,8 mm.
Vysoká hmotnost (až 27 kg spolu s hořákem), hliníkové vinutí transformátoru, nízký výkon, krátký hořák napevno bez koncovky a pouze 4stupňová regulace napětí zase ukazují, proč je cena této svářečky Homer taká nízká. Na základě cenové kategorie ale nemůžeme říci, že jde o špatnou svářečku.
CO2 svářečka Homer MG 150 ALFA IN
Multifunkční CO2 svářečka od ALFA IN – HOMER MIG MMA 181
Nyní se dostáváme ke svářečkám, které už vypadají jako svářečky, vizuálně i možnostmi, které nabízejí. Homer MIG MMA 181 je multifunkční stroj, který kromě MIG/MAG zvládá i svařování obalenou elektrodou MMA. Pro MIG/MAG svařování používáme 5kg cívku drátu podle svařovaného materiálu. MMA svařování využijeme např. když je venku větrno a nedá se použít plyn. Nebo když chceme svařovat litinu, nerez (a nechceme kupovat drahý nerezový drát), prasklý svěrák... Dá se svařovat i uváděným trubičkovým drátem.
Hořák je tu standardní, připojuje se pomocí eurokoncovky, připojení zemnicího kabelu do svářečky je prostřednictvím rychlospojky 35–50 (tzv. velké štekry).
Po zvednutí plastového krytu, který chrání ovládací panel, svářečka nabízí nastavení pro MIG/MAG (2takt/4takt, posuv, napětí, indukci pro vyladění, pokud chceme mít měkčí oblouk, při svařování zdola nahoru...) a MMA (funkce Arc Force, která automaticky koriguje oblouk).

Fanmig J23 MOST – CO2 svářečka na kolečkách
Svařovací invertor Fanmig J23 od značky MOST je ve stejné třídě jako předcházející HOMER 181. Její nastavení je absolutně jednoduché, nastavujeme pouze proud a posuv drátu. Ampérmeter zobrazuje jen během svařování, což je nepraktické. Svařuje pouze metodou MIG/MAG, svařování obalenou elektrodou bohužel chybí. Další věc, která tu mohla být, je čtyřkladkový podavač drátu.
Jedná se o mohutnější stroj s větším motorem, klasickou 5kg i velkou 15kg cívkou pro drát, odolnou plechovou skříní a pevným madlem, ale i když vypadá jako určený pro průmysl, jsme stále v hobby třídě. Hořák se připojuje eurokoncovkou.
Svářečka je osazená na vozíku s brzdami na kolečkách, na kterém přepravíte i plynovou lahev, co se při přesunech po pracovišti nebo v dílně velice hodí. Jde o ověřenou svářečku, svařuje spolehlivě, oblouk je stabilní.
Příprava na svařování CO2 se svařovacím invertorem Fanmig J23 MOST
Naše nejoblíbenější hobby svářečka CO2 – Fanmig J5 MOST
O Fanmig J5 MOST můžeme hned říct, že se jedná o vydařenou, u nás jednoznačně nejprodávanější svářečku. Umožňuje svařování MIG/MAG, TIG DC s dotykovým zapalovaním a obalenou elektrodou MMA. Pokud potřebujete svařovat litinu, nerez, přechod mezi litinou a železem, krátký hliníkový svar atd. i za větrného počasí, tak nemusíte kupovat velký drát, stačí 2–3 elektrody. Problémem není ani tvrdonávar, svařování bagrové lžíce – tato svářečka zvládne všechno. Samozřejmě můžete použít i trubičkový drát.
Jako první svářečka z našeho seznamu má FANMIG J5 synergické nastavení, kdy si svářečka podle proudu automaticky nastavuje posuv drátu – když přidáme voltáž, posuv drátu se zvýší sám. Na začátku svařování nastavíme pouze průměr drátu a v případě potřeby můžeme provádět korekce indukcí (pokud chceme měkčí svar nebo stromečkovat na stupačku).
Vevnitř je ocelový posuv, a místo pro 5kg cívku s drátem. Výrobce zvolil levý závit na cívce, což chválíme, protože se při odvíjení cívky neodkroutí. Svářečka má sice jen 2kladkový posuv drátu, ale i tak dokáže utáhnout i 4metrový hořák, například při svařování s hořákem M15 SGRIP jsme žádný problém s drátem ani ničím jiným neměli. K připojení slouží velké proudové zásuvky (štekry) 35–50 a eurokoncovka pro svařovací hořák.
Fanmig J5 krásně svařuje a vytknout jí můžeme snad jen hlučnější ventilátor. Další výhody a nevýhody svářečky jsou podrobněji popsány v blogu Hobby CO2 svářečka na doma? Zkuste FANMIG J5 MOST.
Fanmig 201 LCD MOST
Na řadu přišly svářečky o úroveň vyšší třídy, co se odráží ve vyšší ceně a možnostech svářeček.
Fanmig 201 LCD od firmy MOST je invertor, který umožňuje svařování metodami MIG/MAG, TIG Lift a obalenou elektrodou MMA a je možné s ním i pájet.
Opět se setkáváme se synergií s množstvím programů na svařování oceli, nerezové oceli a hliníku. Svářečka má v sobě zabudovaný PFC filtr, což znamená vyšší energetickou účinnost, menší zatížení sítě, větší toleranci ke kolísání napájecího proudu a menší rušení generované zařízením. Ovládání přes výborný LCD displej je intuitivní, přehledné, krásné a až blbuvzdorné a samotný displej je chráněný plexisklem. K přenášení slouží pevné madlo nebo se dají připevnit popruhy.
Svářečka Fanmig 201 LCD je primárně určená na svařování 4–5mm plechů, ale krásně svařuje plechy v rozsahu od 2 mm až po 8 mm, a kdybychom svařovali 1mm drátem, tak nás pustí do maximálního výkonu 200 A a svaříme až 10mm plech. Takovýto nejvyšší výkon je samozřejmě krátkodobý. Můžeme zde použít 5kg cívku drátu i trubičkový drát.
Kvalita svařování svářeček této úrovně je výborná, spolehlivá a v podstatě je třeba jen správně vybrat synergický program a svařovat.
Nastavování parametrů svařování na svařovacím invertoru Fanmig 201 LCD MOST
PERUN 200 MIG SYN PFC ALFA IN
Perun 200 MIG SYN PFC je vynikající svářečka od českého výrobce ALFA IN, kterou jsme si u nás velmi oblíbili. Umožňuje svařování MIG/MAG v synergii v poloze PA (natupo) a PB (koutový svar), MIG/MAG v manuálním nastavení, obalenou elektrodou MMA nebo TIG Lift. V synergii má velké množství parametrů, z kterých si zvolíme svařovaný materiál, plyn a drát, nic není ponecháno náhodě.
Displej zobrazuje možnosti přehledně, jednoduše volíme vše, co potřebujeme. Perfektní je vykreslení konečného vzhledu svaru podle nastavené metody svařování a parametrů na displeji. Díky tomu i méně zkušení svářeči bezpečně vědí, co budou svařovat.
Perun 200 MIG SYN PFC používají servisáci na Rallye Dakar. Je praktická, s různými popruhy, pěkným držákem, vevnitř má slušný posuv, místo na 5kg cívku (dá se použít i trubičkový drát).
Jedna jediná věc, kterou bychom vytkli, je plastový kryt displeje, který po odklopení nedrží nahoře. Jinak je to perfektní stroj.
Plastový ochranný kryt ovládacího panelu svářečky Perun 200 MIG SYN PFC ALFA IN
Rebel EMP 215ic ESAB
Přenosná svářečka na montáže svařuje metodami MIG/MAG, MMA, FCAW (trubičkový drát), TIG Lift. Má speciální funkci sMIG, která se podle techniky svářeče učí a přizpůsobuje a zajišťuje stabilní oblouk a automaticky se přizpůsobuje základnímu materiálu (ocel, nerez, hliník). Umožňuje začít svařovat metodou MIG jednoduchým nastavením tloušťky základního materiálu a průměru drátu. Informace o typu ochranného plynu není třeba zadávat. Nastavení všech ostatních parametrů zajistí funkce sMIG.
Svářečka je obalená do kvalitních plechů, s pěknými měkčenými plasty. I kdyby spadla, tak konstrukce svářečku ochrání. Vnitřek svářečky je masivní.
TFT displej je slušný, i když podstatně levnější svářečka Perun 200 od ALFA IN má lepší grafiku, svařovací vlastnosti víceméně stejné a lepší příslušenství. Nenajdeme tu ani křivky pro hliník jako u svářečky Perun. A za takovou cenu si už můžeme domů koupit 3fázovou CO2 svářečku s výkonem 300 A Fanmig 3200i MOST, což už není sranda a v dané cenové kategorii je to prémiovka. Svářečku Rebel u nás v e-shopu nenajdete.
Podávač drátu CO2 svářečky Rebel EMP 215ic ESAB
Fanmig 3200i MOST – volba pro profesionální CO2 svařování
Fanmig 3200i MOST je, jak jsme uvedli před chvílí, 3fázová profi svářečka s výkonem do 300 A, což je nevyšší výkon mezi uvedenými stroji. Svařuje ve třech pracovních režimech – synergickém MAG, MIG/MAG manuálním nebo obalenou elektrodou MMA. Pro MAG máme k dispozici 12 synergických programů. Svaříme s ní tupé, jednostranné, oboustranné, koutové, přeplátované... spoje, na které použijeme svařovací dráty od 0,6 do 1,2 mm (podle materiálu) a trubičkový drát až do průměru 1,4 mm. Když chceme investovat, toto je dost dobrá volba.
„Vnitřek“ a podavač drátu synergické svářečky Fanmig 3200i MOST
Kde se porovnávané CO2 svářečky vyrábějí a odkud pochází výrobci?
Častá otázka našich klientů je na zemi výroby svářeček. Většina zákazníků nestojí o výrobu v Číně, ale pravdou je, že i nejdražší ESAB má na krabici čínské znaky a na kvalitě to rozhodně není poznat.
Jediné dvě svářečky, které nejsou vyrobené v Číně (až na desky) jsou Perun 200 MIG SYN PFC a Fanmig 201 LCD MOST, ty vyrobili v české firmě ALFA IN. Ano, MOST je polská značka, ale právě 201 si nechává vyrábět u nás v Česku.
MIG/MAG svářečky – srovnání
Srovnání svářeček CO2 (MIG/MAG) od různých výrobců – parametry, výhody, cena:
Svářečka CO2 | Plusy | Mínusy | Vlastnosti | Cenová hladina |
---|---|---|---|---|
Parkside PFDS 120 A2 | ✔ nízká cena ✔ jednoduché svařování i pro laika ✔ odkladač na špičky ✔ nepotřebujete plynovou lahev ✔ v hořáku je klasický modrý bowden navedený až ke špičce ✔ dobrá regulace posuvu | ✖ svařování pouze s drahým trubičkovým drátem na malé cívce ✖ krátký zemnicí kabel (1,5 m) ✖ zemnicí kleště jako na autonabíječku ✖ téměř stále nedostupný svařovací drát v e-shopu prodejce ✖ zemnicí kabel i hořák jsou napevno ✖ slabý hořák ✖ velmi slabé zatěžovatele ✖ chybí usměrňovač napětí (bez tlumivky) ✖ velký rozstřik ✖ slabší ventilátor | Kategorie: hobby Průměr trubičkového drátu: do 1,0 mm Metoda svařování: FCAW do | do 2500 Kč |
HOMER MG 150 ALFA IN | ✔ nejlevnější hobby svářečka od profi výrobce ✔ svařování MIG/MAG + trubičkový drát | ✖ pouze 4stupňová regulace napětí ✖ vysoká hmotnost ✖ hliníkové trafo (vinutí transformátoru) ✖ nízký výkon ✖ krátký kabel hořáku ✖ hořák napevno bez eurokoncovky | Kategorie: hobby Metoda svařování: MIG/MAG | do 7500 Kč |
HOMER MIG MMA 181 ALFA IN | ✔ multifunkční svářečka MIG/MAG + MMA + trubičkový drát ✔ rychlospojky (2x 35–50, mínus a plus) ✔ eurokonektor pro hořák | ✖ chybí synergie | Kategorie: hobby Průměr svařovacího drátu: 0,6–1,0 mm Metody svařování: MIG/MAG, MMA, | do 15 000 Kč |
Fanmig J23 MOST | ✔ eurokonektor pro hořák ✔ brzdy na kolečkách ✔ měděné kleště ✔ dobrá stabilita oblouku ✔ možnost velké cívky – adaptér na 5kg cívku (mezikus) ✔ odolné oplechování s práškovým nástřikem | ✖ nedá se svařovat obalenou elektrodou ✖ chybí čtyřkladka ✖ ampérmetr funguje jen při svařování ✖ vysoká hmotnost ✖ chybí synergie | Kategorie: hobby Průměr svařovacího ocelového drátu: 0,8–1,0 mm | do 17 500 Kč |
Fanmig J5 MOST | ✔ multifunkční svářečka MIG/MAG + TIG DC s dotykovým zapalováním + MMA ✔ synergie ✔ rychlospojky (2x 35–50, mínus a plus), eurokonektor pro hořák ✔ rychlospojky nejsou součástí podvozku (čelo), když se porouchají, není třeba ho celý vyměnit ✔ výborný podavač ✔ levý závit na držák cívky ✔ nízká hmotnost ✔ dobré oplechování | ✖ poměrně hlučný ventilátor | Kategorie: hobby Průměr svařovacího ocelového drátu: 0,8–1,0 mm Metody svařování: MIG/MAG, TIG DC s dotykovým zapalováním, MMA | do 14 000 Kč |
Fanmig 201 LCD MOST | ✔ multifunkční svářečka MIG/MAG + TIG DC s dotykovým zapalováním + MMA + pájení ✔ rychlospojky (2x, mínus a plus), eurokonektor pro hořák, konektor pro dálkové ovládání ✔ synergie s množstvím programů ✔ přehledný LCD displej + výborné ovládání ✔ ochrana krytu plexisklem | ✖ vyšší hmotnost | Kategorie: střední třída Průměr svařovacího drátu: Metody svařování: MIG/MAG Synergia, MIG/MAG Manuál, MMA elektroda, TIG Lift + pájení | do 27 500 Kč |
PERUN 200 MIG SYN PFC ALFA IN | ✔ multifunkční svářečka MIG/MAG + TIG Lift + MMA ✔ synergie s množstvím programů ✔ rychlospojky (2x 35–50, mínus a plus), konektor pro hořák ✔ přehledný LCD displej, vykreslení křivek, výborné ovládání | ✖ plastový kryt na displeji nedrží vyklopený | Kategorie: profesionál Průměr svařovacího drátu: Funkce: MIG/MAG: 2takt/4takt, dohoření, počáteční rychlost, předfuk, dofuk, tlumivka TIG: 2takt/4takt, dofuk, doběh MMA: Hot Start, Arc Force | do 30 000 Kč |
Rebel EMP 215ic ESAB | ✔ MIG/MAG, FCAW, TIG Lift, MMA ✔ funkce sMIG (smart MIG) ✔ rychlospojky (2x, mínus a plus), eurokonektor pro hořák ✔ dá se napájet ze sítě 120 nebo 230 V, i z generátoru ✔ dobře zvládá otřesy | ✖ vysoká cena ✖ nevykresluje křivky pro hliník | Kategorie: profesionál Průměr svařovacího drátu: Metody svařování: MIG/MAG, FCAW, TIG Lift, MMA | nad 37 500 Kč |
Fanmig 3200i Mobil MOST | ✔ svařování MIG/MAG + MMA ✔ synergie s množstvím programů ✔ rychlospojky (2x, mínus a plus), eurokonektor pro hořák ✔ absolutně spolehlivá svářečka | Kategorie: profesionál Průměr svařovacího drátu: Funkce: MIG/MAG: 2takt/4takt, přibližovací rychlost, předfuk, dofuk, dohoření | nad 37 500 Kč |
Jak si rychle vybrat CO2 svářečku
Pokud stále nemáte jasno, kterou svářečku si koupit, dáme vám ještě malou nápovědu. Vychází ze zkušenosti našich klientů a nás samotných. Takže v případě, že jsem:
- svářeč začátečník nebo svařuji 2x do roka a chci investovat co nejméně, vyberu si Parkside. Cena se ale bude slušně navyšovat díky trubičkovému drátu.
- už lepší svářeč, svařování mě baví a chci svařovat seriózně a častěji, ale přece jen 25 000 Kč ještě za svářečku nedám, koupím si Fanmig J5 MOST,
- klempíř, beru Perun 200 MIG SYN PFC,
- opravář nebo vlastník zemědělské techniky a často svařuji bagrové lžíce nebo traktor, jednoznačně chci Fanmig 3200i Mobil MOST.
váš tým Solík