Pro svářeče je klíčové, jakou optickou kvalitu mu díky kazetě (filtru) samostmívací kukla poskytuje. Hodnocení optických vlastností najdeme přímo na každé kazetě. Kvalita pohledu je vlastně souhrnem čtyř důležitých vlastností, jejichž úroveň hovoří o tom, jak jsou oči svářeče kazetou chráněné. Každá vlastnost filtru dostane svoji známku, výsledkem je v ideálním případě 1/1/1/1.
Optická třída samostmívací kazety a norma EN 379
Hodnocené vlastnosti jsou popsané normou EN 379, kterou musí samostmívací svářecí kukly prodávané v Evropě splňovat. Podle normy jsou filtry klasifikované čísly 1 až 3, přičemž 1 je nejlepší a 3 nejhorší. Někdy se hovoří o optické třídě, což je chyba, ta je pouze jednou z hodnocených vlastností.
Jaké jsou optické vlastnosti samostmívací svářečské kukly?
Norma EN 379 hodnotí 4 klíčové parametry:
Optická třída
Optical class – accuracy of vision, tedy čirost, přesnost vidění. Udává, jak je obraz, který vidíte skrz průzor přilby, zkreslený. Jako byste se dívali skrz vodu nebo je jasný a čirý? Horší kvalita způsobuje zkreslení nebo deformace pozorovaného předmětu.
Světelný paprsek vcházející do kazety pod určitým úhlem musí z kazety vycházet pod tím samým úhlem k očím. Pokud se tak nestane, výsledný obraz bude deformovaný a svářeč nebude mít požadovanou přesnost vidění při svařování a koordinace přesných pohybů bude omezená.
Rozptyl světla
Diffusion of light class – popisuje výrobní nečistoty (škrábance, značky...) filtru. Ty negativně ovlivňují pohled skrz průzor. Vysoce hodnocená kazeta nemá žádné nečistoty a umožní tak jednotný pohled bez chyb. Horší jakost způsobuje rozmazání a neostrost.
Rovnoměrnost, konzistentnost zatmavení
Variations in luminous transmittance class – light or dark areas within the lens – popisuje rovnoměrnost zatmavení dané úrovně po celé ploše kazety. Kazeta musí mít po celé ploše homogenní míru tmavosti. Příkladem kazety se špatnou tmavostí je kazeta, jejíž tmavost je uprostřed 10 DIN, ale po stranách jen 8 DIN. To znamená, že každá část svařovací kazety by svářeče chránila jinak, což nemusí vést k dostatečné ochraně.
Úhlová závislost, pohled pod úhlem
Angle dependence on luminous transmittance class – udává konzistentnost pohledu bez ohledu na úhel, pod kterým se skrz kazetu díváte. Funguje podobně jako světlo procházející přes žaluzie. V případě hodnoty 1 má být kazeta stejně tmavá při pohledu pod různými úhly. U horšího čísla bude kazeta na určitých místech světlejší. Záleží především na tom, jakým způsobem výrobce do kazety ukládá tekuté krystaly, zda horizontálně nebo vertikálně. Zároveň je dobré si uvědomit, že čím větší je zorný úhel samostmívací kukly, tím hůře lze dosáhnout nejlepšího hodnocení. U kukel se širokým průzorem je proto hodnocení 1/1/1/2 považované za velmi dobré.
Co znamená hodnocení kukly 1/1/1/1?
Hodnota 1/1/1/1 poskytuje perfektní pohled bez zkreslení včetně rovnoměrného zatmavení a poskytuje nejvyšší ochranu očí. Výrobci se snaží vyrábět svařovací filtry s nejvyšším skóre, aby byly oči svářeče v kukle co nejvíc chráněné.
Tohoto hodnocení nejvyšší optické třídy 1/1/1/1 dosáhla historicky jako první kukla e684 od společnosti Optrel, ale postupně se přidaly další kukly, např. MOST Grand Vision, nebo 3M Speedglass G5-01TW. Ale aby samé jedničky nevyvolaly dojem, že musí jít zároveň o pořádnou finanční investici, tak tuto top optickou třídu najdete také u kukly Spectra MOST v pohodové cenové relaci 2 500 Kč, kdy budou vaše oči perfektně chráněné, stejně jako u vyšších cenových kategorií.
Je nutné mít nejvyšší optickou kvalitu kukly?
Jaké hodnocení má vaše kukla (kazeta)? Pokud vidíte hodnotu 1/1/1/1, můžete klidně spát. Je samozřejmé, že ne všichni potřebujeme nejlepší svářečskou kuklu, ale na optickou kvalitu bychom si měli dát skutečně pozor. Zatímco například rovnoměrnost zatmavení má přímý vliv na ochranu očí, nižší optická třída a výsledný deformovaný obraz významně ztěžují práci.
váš tým Solík