Správná ochrana dýchání při svařování a broušení dokáže předejít mnohým onemocněním dýchacích cest. Je důležité zamezit pronikání škodlivých látek z ovzduší do očí a dýchacího ústrojí pracovníka. Který ochranný prostředek zvolit, aby co nejlépe ochránil svářeče při práci – respirátor, ochrannou polomasku nebo filtrační přetlakovou jednotku PAPR a SAR?
Výběr správné ochrany dýchání při práci
Správný výběr ochranných pomůcek významně snižuje riziko před nežádoucími zdravotními komplikacemi a pracovními úrazy. Volba závisí na povaze práce, druhu přítomných chemikálií, znečištění prostředí a množství kontaminantů v ovzduší. Při výběru pomůcek na ochranu dýchacích cest se proto doporučuje dodržet následující kroky:
1. určit, jaké kontaminanty se nacházejí v ovzduší – prach, plyny, kovový dým, výpary a jiné,
2. znát úroveň kontaminantů a porovnat ji s přípustnými bezpečnostními hodnotami (dané jsou i normami). Také zvážit potřebu dalších ochranných pomůcek (například na ochranu zraku, sluchu a těla).
3. vybrat vhodný prostředek na ochranu dýchání – určit, zda na ochranu bude stačit respirátor, maska nebo polomaska s filtry, jednotka s nuceným oběhem (PAPR) nebo jednotka s přívodem vzduchu (SAR).
- nezapomenout na správné nasazení a používání ochranných pomůcek.
Ochrana dýchání s kuklou V1000 PAPR s filtrační jednotkou V-FLOW MOST
Jaké problémy s dýcháním způsobuje svařování a broušení?
Samostmívací svářecí kukla bez filtroventilační jednotky sice chrání zrak a oblast obličeje, ale jako ochrana pro dýchací cesty nestačí. Proto je vhodné doplnit ji o respirátor, polomasku nebo přetlakovou jednotku PAPR nebo SAR. Výpary ze svařování mají různé okamžité účinky, mnohé podobné chřipce, ale především dlouhodobé zdravotní účinky:
Okamžité účinky výparů ze svařování | Dlouhodobé zdravotní účinky |
---|---|
|
|
Tyto problémy mohou být způsobené špatnými pracovními postupy a postupy svařování, nesprávnými kontrolními mechanizmy a v neposlední řadě špatným výběrem osobních ochranných pomůcek.
Podle zákonů více zemí je povoleno, aby svářeč pracující na plný úvazek vdechl každý rok přibližně 11 gramů oxidu zinečnatého. Pro lepší představu, jde o plnou ampulku o velikosti dlaně plnou pevných částic (obrázek níže). Nedostatečná ochrana dýchacích cest je 4. nejčastěji uváděný případ porušování předpisů, reálně tedy svářeč může vdechnout částic mnohem víc. Při použití přetlakové jednotky s filtrem TH2 je maximální množství částic, kterému je svářeč vystaven snížené na 1/50 000 – v tomto případě na 0,22 mg. Při použití filtru TH3 se expoziční limit snižuje na 1/500 000– tedy na 0,022 mg.
Množství vdechnutých částic ze svařování bez a s použitím částicového filtru TH2
Stačí respirátor jako ochrana dýchacích cest při svařování?
Každý z prostředků na ochranu dýchání je vhodný na ochranu před jiným kontaminantem – respirátor je určený na ochranu před částicemi, polomaska s filtry může být vhodná nejen pro částice, ale i plyny a výpary.
Respirátor 9982 FFP2 a polomaska 6200 s filtry 2135 na ochranu před P2 a P3
I respirátor může být vhodnou ochranou před částicemi, které vznikají při svařování. Nechrání ale před zápachem a zdraví ohrožujícími plyny rozptýlenými v ovzduší (při svařování hliníku vznikají v ještě větším množství). Respirátor je většinou vhodný jako ochranný prostředek na jednu pracovní směnu, nebo jednorázové činnosti. Na ochranu při svařování je vhodnější jednotka s nuceným oběhem vzduchu – PAPR (filtrace ke svářečským kuklám a brusným štítům – například ADFLO, VERSAFLO, e3000X, nebo Optrel Swiss AIR). Takováto filtrace je prostředkem na opakované použití a přináší s sebou více výhod.
Jednotky s nuceným oběhem vzduchu ADFLO 3M (vlevo) a e3000X Optrel (vpravo)
Co je PAPR?
Filtrační jednotka s nuceným oběhem vzduchu, také nazývaná PAPR – Powered Air Purifying Respirators (na čištění vzduchu přicházejícího z vnějšího pracovního prostředí) je systém, který obvykle kombinuje ochranu obličeje s ochranou dýchacích cest, čímž zabezpečuje bezpečné a pohodlné broušení nebo svařování. Jednotka je vybavená částicovým filtrem a může být doplněná i o plynové nebo protizápachové filtry či lapač jisker.
Jednotka s nuceným oběhem vzduchu obsahuje hlavový díl, dýchací hadici a filtračně-ventilační jednotku napájenou baterií. Systémy PAPR se využívají při práci vyžadující vysokou pohyblivost. Ve větších provozech je možné pracovníkům zakoupit i vícenásobné nabíjecí stanice na dobíjení baterií do PAPR, čímž se zvyšuje bezpečnost a šetří se čas na pracovišti.
Práce s jednotkou s nuceným oběhem vzduchu napájenou baterií
Příklady filtračního systému PAPR: filtroventilační jednotky 3M™ Jupiter™, 3M™ Versaflo™, 3M™ ADFLO™ , Optrel e3000X, Optrel Swiss AIR, V-FLOW MOST, R-FLOW MOST...
Filtrační systém 3M Versaflo (vlevo) a Optrel e3000X s brusným štítem Clearmaxx PAPR (vpravo)
Součástí filtrační jednotky e3000X Optrel
Jak funguje filtroventilace PAPR?
Prostřednictvím dýchací hadice dodává jednotka přefiltrovaný vzduch do hlavového dílu. Proud vyčištěného vzduchu tvoří mírný přetlak, který zabraňuje tomu, aby se nebezpečné částice dostaly do hlavového dílu a do dýchacích cest. Právě proto se jednotka s nuceným oběhem vzduchu může nazývat také přetlaková jednotka. Takovýto systém je možné použít v prostředí, které vyžaduje třídu ochrany TH2, TH3, případně A1B1E1 s použitím plynového filtru nebo jiných filtrů kompatibilních s jednotkou (A2BEK1P, ABE1P, A2P atd.). Vždy je třeba řídit se koncentrací škodlivin v daném prostředí.
Výhody filtrační jednotky PAPR s nuceným oběhem vzduchu
Hlavný rozdíl mezi respirátorem a PAPR je ten, že jednotka vhání vyčištěný vzduch z prostředí do plic. Při využívání filtrace není cítit odpor při dýchaní, který je třeba překonávat při použití respirátoru. Právě to je výhodou jednotky při častějším a dlouhodobějším použití. Během pandemie si téměř každý vyzkoušel práci s respirátorem. Díky tomu je mnohým jasné, že odpor při dýchaní může být velkým problémem i při běžném nošení, a ne rovnou při tvrdě odpracované směně.
Mezi výhody PAPR patří:
✔Neexistující odpor při dýchání.
✔Vysoká pohyblivost na pracovišti – s jednotkou je možné se volně pohybovat a vykonávat svoji činnost při stálé ochraně.
✔Čištění vzduchu – do plic filtry proudí vyčištěný vzduch z pracovního prostředí.
✔Svěží proud vzduchu – ocení ho každý svářeč v horké svařovně.
✔Pohodlí – zvyšuje efektivitu a produktivitu práce.
Dýchací jednotka s externím zdrojem vzduchu – SAR
Nejčastěji používané filtrační systémy na ochranu dýchání jsou jednotky s nuceným oběhem vzduchu (PAPR) a jednotky s přívodem vzduchu (SAR – Supplied Air Respirators). Kvůli přetlaku v hlavovém dílu, který v obou systémech usnadňuje dýchání a zabraňuje vstupu znečištěného vzduchu do hlavového dílu, se nazývají i přetlakové jednotky. Rozdíl je ve zdroji přiváděného vzduchu.
SAR – Jednotka s přívodem vzduchu (s externím zdrojem vzduchu) obsahuje hlavový díl, dýchací hadici a regulátor umístěný na opasku spojený hadicí s filtrační jednotkou. Filtrační jednotka může být namontovaná na stěně nebo na podlaze (volně stojící). Jednotku je možné kombinovat s regulátory s individuálním nastavením (na kontrolu přívodu vzduchu, na ochlazování nebo ohřívání vzduchu).
Součásti filtračního systému SAR – filtrační jednotka AirCARE, regulátor V-500 a hlavový díl
Filtrační jednotkou může být například třístupňový systém AirCare 3M, který odstraňuje vodní páry, olejové aerosoly, zápachy i pevné částice ze zdroje se stlačeným vzduchem. Aby byl přiváděný vzduch dýchatelný, je z něho podle směrnice EN 12021 třeba odstranit všechny uvedené kontaminanty. Následně do systému s externím zdrojem vzduchu a nástrojů se stlačeným vzduchem dodává nejkvalitnější vzduch.
AirCare může najednou využívat více uživatelů – zajišťuje třífázovou filtraci až pro tři uživatele nebo dva uživatele a vzduchový nástroj). Systém s filtrační jednotkou s přívodem vzduchu nalezne uplatnění při pracích, kde stačí omezená pohyblivost, kvůli statickému umístění filtrační jednotky.
Práce s jednotkou s externím zdrojem vzduchu s omezenou pohyblivostí
Příklady filtračního systému SAR: 3M™ Versaflo™ regulátory série V s filtrační jednotkou 3M™ Aircare™ nebo regulátor S-200 na přívod vzduchu:
Filtrační systém s použitým regulátorem Versaflo V-500
Přetlakové dýchací jednotky: rozdíl mezi PAPR a SAR
Oba systémy PAPR (jednotka s nuceným oběhem vzduchu) i SAR (jednotka s přívodem vzduchu) jsou vhodné na ochranu před nečistotami z ovzduší v dílně, ale i pro pracovníky ve výrobních halách a průmyslových podnicích. Větší výrobní haly však filtraci řeší komplexnějšími odsávacími zařízeními – například odsávacími rameny nebo věžemi.
Jednotky PAPR:
- Čistí vzduch proudící z pracovního prostředí.
- Obsahují filtroventilační jednotku poháněnou baterií.
- Poskytují vysokou mobilitu.
Jednotky SAR:
- Využívají vzduch z externího zdroje stlačeného vzduchu.
- Obsahují hadici na přívod stlačeného vzduchu a statickou filtrační jednotku, ke které je třeba se připojit.
- Mohou být použity i na ochranu vůči kontaminantům s nízkými varovnými vlastnostmi (chuť/pach).
- Při použití s jednotkou AirCare umožňují použití více uživatelům najednou.
K čemu je kukla s odsáváním?
Kukla s odsáváním je chybné pojmenování filtro-ventilačních jednotek (PAPR). Kukla, na které je příprava pro dýchací hadici, slouží k vhánění, ne odsávání vzduchu. Ochrana dýchání filtroventilací totiž spočívá v mírném přetlaku, který je způsobený vháněním filtrovaného vzduchu do kukly. Proto se nečistoty ze vzduchu do dýchacích cest nedostanou. Při svařování se v některých případech používá i odsávání vznikajících par. S tímto se setkáme ale především v průmyslu a ve velkých průmyslových halách (komplexní odsávání celé výrobní haly, odsávací ramena a odsávací věže), ale například i u svařovacích hořáků s odsáváním.
Nejlepší ochrana dýchacích cest při svařování
Nejspolehlivější ochranou dýchání pro svářeče je jednotka s nuceným oběhem vzduchu – PAPR (kombinuje ochranu dýchacích cest s ochranou obličeje). Respirátor sice zachytí částice, ale neodfiltruje další škodlivé plyny a výpary, které při svařování vždy vznikají. Při použití PAPR není třeba překonávat odpor při dýchání, filtruje vzduch přicházející z pracoviště a díky napájení přes baterii je možné vykonávat práci kdekoliv. Jednotky s nuceným oběhem vzduchu je možné doplnit o vyměnitelné filtry vůči částicím, plynům a výparům a je možné je používat opakovaně.
Jana B.