Běžné obalené svařovací elektrody slouží k zapálení elektrického oblouku a současně i jako přídavný materiál. Tyto elektrody se skládají z tzv. jádra (kovová tyč) a jsou pokryté ochranným obalem tvořeným z minerálních nebo organických materiálů. Nejběžnějšími a nejpoužívanějšími typy elektrod jsou bazické a rutilové elektrody.
Rozdíl mezi bazickými a rutilovými elektrodami
Bazické elektrody vytvářejí odolnější svary vůči prasknutí a také můžeme svařovat ve všech polohách – i zdola nahoru. V praxi se proto používají více. Oproti tomu se rutilové elektrody snáze zapalují a mají snáze odstranitelnou strusku. Rutilové elektrody si proto často vybírají domácí svářeči. Avšak o něco horší zapalování vám bude dělat vrásky jen několik prvních elektrod a brzy to překonáte. Historicky je rozdíl také v tom, že na trafo svářečku jsou vhodné pouze rutilové elektrody, na invertor můžeme použít obojí.
Rutilové elektrody
Rutilové elektrody se vyznačují velmi dobrým zapalovaním oblouku a je možné s nimi svařovat v různých svařovacích polohách. Jsou ideální pro svařování krátkých svarů nebo bodování. Struska, která se vytváří při svařování, je snadno odstranitelná. Tyto elektrody nejsou vhodné na svařování silných plechů, kotlů a podobně, kvůli menšímu průvaru. Naopak na tenké plechy jsou tyto elektrody vhodnější než jiné typy. Jsou tedy velmi dobré pro domácí kutily, kteří občas svařují branku, plot, tenčí plechy a podobně. Používají se i v průmyslu, kde se nesvařují těžké a silné konstrukce, ale tenčí plechy, případně na bodování a krátké svary. Jsou vhodné pro svařovací transformátorové zdroje (trafa), které fungují na principu střídavého proudu.
Vlastnosti rutilových elektrod
- hustá a bohatá struska,
- střední průvar a jednoduchá penetrace,
- stabilní elektrický oblouk,
- malá odolnost vůči praskání za tepla,
- velmi univerzální.
Druhy rutilových elektrod
- ESAB OK 46.00,
- ESAB ER 117,
- LINCOLN ELECTRIC OMNIA 46 a jiné.
Bazické elektrody
Svary, které vznikají po svaření bazickou elektrodou, obsahují malé množství vodíku, což zajišťuje vyšší houževnatost a tedy snížené riziko trhlin za studena i za tepla oproti rutilovým a jiným elektrodám. Jsou mimořádně vhodné pro používání v poloze svařování zdola nahoru, ale jsou vhodné samozřejmě i pro ostatní polohy při svařování. Oproti rutilovým elektrodám je struska, která vzniká při svařování, hůře odstranitelná, ale pořád to není žádný velký problém. Tento typ elektrod je vhodný pro všechny těžké práce, silnější materiály, loděnice a podobně obtížné případy použití svařování. Vhodné jsou pro nové technologie invertorů nebo usměrněný transformátor.
Vlastnosti bazických elektrod
- nízký obsah vodíku,
- dobrá odolnost vůči praskání za studena,
- vysoká nasákavost,
- neobsahuje organickou složku ve svém chemickém složení,
- střední penetrace a dobré mechanické vlastnosti.
Druhy bazických elektrod
- ESAB OK 48.00,
- ESAB EB 121,
- LINCOLN ELECTRIC BASO 49.
Výběr elektrody podle použití
Výběr mezi rutilovými a bazickými elektrodami tedy závisí na konkrétním způsobu použití, který momentálně řešíme. Pokud máte staré trafo stroje a nechystáte se svařovat silné konstrukce, je pro vás rutilová elektroda díky výbornému zapalování oblouku, jednoduchému odstranění strusky nebo jednoduššímu uskladnění jasnou volbou. Pokud však budete svařovat silnější materiál a používáte moderní invertorové zdroje, bude pro vás pravděpodobně vhodnější bazická elektroda. Rozhodnutí je tedy na vás. Od nás si můžete nechat jen poradit.
váš tým Solík