Svářeči si často neuvědomují, kolik škodlivin z ovzduší se může dostat do jejich plic. Vzhledem k plynům a výparům vznikajícím při svařování se k ochraně dýchání používají filtrační jednotky s nuceným oběhem vzduchu (nazývané také PAPR - Powered Air Purifying Respirators), které kombinují ochranu obličeje s ochranou dýchacích cest. PAPR je také známý jako kukla s flitrem / filtrační jednotkou nebo jednoduše (a nesprávně) jako svářečská kukla s odsáváním. Jednotka se standardně dodává s filtrem částic TH2/TH3 s předfiltrem a může být doplněna chemickým filtrem a dalšími komponenty, jako je protizápachová vložka nebo lapač jisker. K čemu slouží filtry a kdy si je vybrat?
Složení svařovací kukly s odsáváním ADFLO 3M Speedglas
Průtok vzduchu v jednotce je kontrolován průtokoměrem. V tomto blogu najdete další informace o typech filtrů pro systémy PAPR. Více informací o PAPR si můžete přečíst také v blogu - Ochrana dýchacích cest PAPR a SAR - Filtrační jednotky s nuceným oběhem a přívodem vzduchu.
Filtry pro filtrační jednotku PAPR podle EN 12941 - TH1, TH2, TH3
Základní normou, která definuje 3 základní třídy ochrany filtrů TH1, TH2, TH3, je EN 12941. Tato norma stanovuje minimální požadavky na systémy nuceného oběhu nebo přívodu vzduchu připojené ke kukle s plynovým, částicovým nebo kombinovaným filtrem pro ochranu dýchacích cest. Definuje také vnitřní průnik škodlivých částic z pracovního prostředí - pro ochranu s filtrem klasifikovaným jako TH1 je to 10 %, pro TH2 jsou to 2 % a pro TH3 pouze 0,2 %.
V praxi to znamená, že filtr klasifikovaný :
- TH1 - odfiltruje 90 % škodlivých částic z prostředí.
- TH2 - odfiltruje 98 % škodlivých částic z prostředí.
- TH3 - odfiltruje 99,8 % škodlivých částic z prostředí.
Jaký je rozdíl mezi částicovým a plynovým filtrem pro svařovací kukly s filtry
Částicový filtr slouží k ochraně před částicemi a aerosoly, jako je prach, kouř, vlákna, mikroorganismy (spory/plísně, bakterie a viry). Filtry pevných částic jsou klasifikovány jako TH1 - TH3. Částicové filtry s označením P R SL se nejčastěji používají ve filtroventilačních systémech:
- P = particulates (částice)
- R = replaceable (vyměnitelné)
- SL (zkouška odolnosti vůči chloridu sodnému a parafinovému oleji).
Částicový P SL filtr TH3 pro filtrační jednotku ADFLO 3M Speedglas
Systémy PAPR (např. ADFLO, e3000X, R-FLOW, PX-FLOW a AerGO) se vždy používají s hlavním částicovým filtrem. Ostatní filtry jsou volitelné, ale musí být vždy použity ve spojení s filtrem částic TH1,TH2 nebo TH3. Jednotku lze dodatečně doplnit o:
- plynový filtr
- předfiltr částic
- lapač jisker
- v některých případech také o pachový filtr
Pro ochranu dražšího částicového filtru je k dispozici také předfiltr částic, který zachytí většinu nečistot, které se nedostanou do hlavního filtru TH3. Slouží jako „ předochrana“ a šetří hlavní částicový filtr, čímž zaručuje jeho delší životnost. Výměna předfiltru je také levnější než nákup nového filtru TH3.
Předfiltr částic ADFLO 3M Speedglas
Plynový filtr pro svařovací kuklu s filtroventilací, nazývaný také chemický filtr
Pokud však při svařování vznikají plyny a výpary, je nutné použít plynový filtr (nazývaný také chemický filtr). Použití plynového filtru se doporučuje zejména při svařování nerezové oceli a hliníku, kde kromě kouře a prachu vzniká více škodlivých plynů a výparů. Ochrana dýchacích cest se samozřejmě doporučuje i při příležitostném svařování běžné černé oceli, ale tuto možnost hobby svářeči běžně nevyužívají vzhledem k vyšší počáteční investici. Použití plynového filtru tak poskytuje spolehlivou ochranu před škodlivými plyny, předchází onemocněním dýchacích cest a zefektivňuje práci.
Plynový filtr A2 a A1B1E1 pro filtraci 3M ADFLO
Označení plynového filtru
Většina výrobců používá plynové filtry A1B1E1 nebo A1B1E1K1, PAPR lze doplnit také filtry A1 nebo A2. Písmeno udává typ filtru, číslo třídu absorpce.
- A = ochrana proti organickým plynům a parám, jejichž bod varu je > 65 °C.
- B = ochrana proti anorganickým plynům a parám s výjimkou oxidu uhelnatého.
- E = ochrana proti oxidu siřičitému a některým kyselým parám a plynům
- K = ochrana proti čpavku a některým aminoderivátům
- 1 = nízká absorpční třída - < 1 000 ppm (0,1 obj. %)
- 2 = střední absorpční třída - < 5 000 ppm (0,5 obj. %)
Životnost filtru pro filtrační jednotku
Částicový ani plynový filtr nelze čistit. Pokud je filtr poškozený, špatně prodyšný nebo je při dýchání cítit zápach (zápach se týká chemického filtru), je nutné jej vyměnit.
Jak dlouho vydrží filtr v odsávání? Životnost závisí na mnoha faktorech a nelze na ni odpovědět obecně. Na to, jak dlouho filtr vydrží, mají závažný vliv následující faktory:
- Průtok vzduchu - stanovené množství vzduchu, které proudí z jednotky do kukly.
- Koncentrace částic a plynů, které do PAPR proudí z okolního prostředí.
- Složení částic a plynů z prostředí
- Teplota
- Použití předfiltru - prodlužuje životnost částicového filtru
- Nabití baterie - pokud je baterie vybitá, může se snížit průtok vzduchu a signalizovat výměnu filtru, i když není nutná.
PAPR - svařovací kukla 3M Speedglas 9100 s filtrační jednotkou ADFLO
Průtokoměr pro kontrolu průtoku vzduchu v kukle
Před použitím systému PAPR se doporučuje zkontrolovat průtok vzduchu pomocí indikátoru (průtokoměru). Svářecí kukly s filtrací mají průtokoměr standardně v základní výbavě. V některých případech je však nutné jej dokoupit zvlášť. Průtokoměr (nazývaný také měřič průtoku vzduchu nebo indikátor) slouží ke kontrole propustnosti vzduchu a kontrolu znečištění filtru částic.
Průtokoměr ADFLO k systémům PAPR 3M Speedglas
Průtok se kontroluje připojením měřiče průtoku vzduchu k hadici připojené k filtrační jednotce. Před samotnou kontrolou je dobré se ujistit, že částicový filtr a baterie jsou správně namontovány a že je baterie nabitá. Měla by se také zkontrolovat indikace ucpaného filtru na jednotce PAPR.
Spuštěním filtrační jednotky a porovnáním polohy kuličky s označením polohy na průtokoměru zjistíme, zda je filtr vhodný k použití, nebo zda je třeba provést další kroky (výměna filtru, kontrola přívodu vzduchu, výměna hadice k jednotce, výměna baterie s poškozeným kontaktem atd...). Kompletní popis kontroly průtoku vzduchu pomocí průtokoměru vždy naleznete v návodu k použití filtrační jednotky.
Proč používat s PAPR i chemický filtr?
Svářecí kukla s filtrační jednotkou (systém PAPR) kombinuje ochranu očí a dýchacích cest. Filtrační jednotky mají vždy částicový filtr, který chrání před částicemi a aerosoly (prach, kouř, vlákna, viry...) s klasifikací TH1,TH2 nebo TH3. Jednotku lze doplnit i o další filtry - předfiltr, lapač jisker, pachový filtr a zejména plynový filtr (chemický filtr). Plynový filtr slouží k ochraně před výpary a plyny - doporučuje se zejména při svařování hliníku a nerezové oceli, kdy vzniká více škodlivin. Ochrana je však nutná i při svařování oceli. Jednotky obvykle používají chemické filtry A1B1E1, A1B1E1K1, ale lze je doplnit i filtry A1 nebo A2. Pokud při svařování nepoužíváte systém PAPR (svářečskou kuklu s filtrem), je načase zamyslet se nad ochranou dýchacích cest - a to i při příležitostném hobby svařování.
Jana B.